Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik

Code: 20072832688
4 Ditë / 3 Net
 • Santorini_Oia_1878_YSkoulas
 • Iconic Aegean3
 • Athens_Family_AtticoAlsos_1412_photo-K-Kouzouni
 • Athens_Lycabettus_9936_photo_YSkoulas
 • Efesi
 • Santorini_Oia_002_YSkoulas
 • Ephesus
 • Ephesus-site-from-Cesme-in-Turkey
 • Kusadasi1
 • Mykonos_Hora_008_photo-Y-Skoulas
 • Mykonos_Hora_011_photo-Y-Skoulas
 • Heraklion-(21)
 • Mykonos_MikriVenetia_001_photo-Y-Skoulas
 • Patmos
 • Patmoss

Tour Features

Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik – 279€/personi

Destinacionet:

Athinë (Greqi), Mykonos (Greqi), Kusadasi (Turqi),  Patmos (Greqi), Heraklion (Greqi),  Santorini (Greqi) & Piraeus (Greqi)

Dita e Parë

Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik nis nga Porti i Piraeus në Athinë në orën 13:00 i cili është porti më i madh i Mesdheut dhe pika kryesore e nisjeve për udhëtime në ishujt e Greqisë. Aventura juaj prej tre netësh fillon ndërsa drejtohemi për në ishullin idilik të Mykonos.

Mbërritja në ishullin e Mykonos në orë 18:00.

Ishulli magjik i Mykonos ju fton të admironi vijën bregdetare mahnitëse, plazhet me rërë të butë dhe peisazhin e thyer shkëmbor. I njohur si “Ishulli i Erërave”, Mykonos është shtëpia e mullinjve me erë të shekullit të 16-të që janë bërë monumente ikonike në kartolina. Ishulli energjik grek është i njohur për bukurinë e tij, gamën e larmishme të bareve, kafeneve dhe restoranteve dhe një atmosferë të gjallë. Me mullinjtë e bardhë të erës, “Ishulli i Erërave” është një parajsë piktoreske me fshatra tradicionalë, kisha simpatike, shtëpi të zbardhura dhe një bregdet të gjallë të mbushur me kafene bohemi dhe bare mikpritëse.

Largimi nga Mykonos në orën 23:00.

Dita e Dytë

Mbërrijmë në qytetin mahnitës bregdetar të Kusadasi Turqi në orën 07:00 të mëngjesit.

Ditën e dytë keni të përfshirë ekskursionin:  “Efesi antik ndër vite”

Udhëtimi për në Efes nga Kusadasi kalon disa vende historike të shquara duke përfshirë fortesën Bizantine në Selcuk, Bazilikën e Shën Gjonit dhe rrënojat e Tempullit të Artemis, emrat si një nga shtatë mrekullitë e botës në kohën e tij të lulëzimit. Udhëzuesi ynë me përvojë hedh dritë mbi historinë magjepsëse të Efesit dhe rëndësinë e strukturave të ndryshme. Sillni një kapelë, krem kundër diellit dhe ujë të bollshëm.

Hyni në rrënojat e lashta të Efesit dhe ecni në gjurmët e emisarëve të krishterë duke përfshirë apostullin Pal, Gjonin dhe Shën Marinë . Efesi ishte një qendër tregtare dhe shpirtërore në kohën e tij të lulëzimit, dhe mbetet një nga qytetet klasike më të ruajtura në Mesdheun lindor. Së dyti, vetëm për Romën për nga madhësia dhe fuqia, ky qytet enigmatik ishte me shumë ndikim në formësimin e historisë së Greqisë, Azisë së Vogël dhe kulturës së krishterë në zhvillim. Ndërsa shëtisni nëpër rrugët e mermerta dhe trotuaret e shtruara me mozaikë, është e pamundur të mos imagjinoni sa e pabesueshme do të ishte shfaqur qyteti në lavdinë e tij të plotë. Adhuroni fasadën mahnitëse të Bibliotekës Celsus, Shtëpitë e pabesueshme të Patricianëve, Odeon dhe Agora dhe tempullin e bukur të Hadrianit. Ju gjithashtu do të keni mundësinë të eksploroni dyqanet lokale dhe të bëni pazar për mallra të bëra mirë, të tilla si qilima, artikuj prej lëkure dhe suvenire.

Largimi nga Kusadasi në orën 13:00 dhe nisemi drejt ishullit të Patmos
Mbërritja në Patmos në orë 16:30

Pasdite Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik vazhdon drejt ishullit vullkanik Patmos me vijën bregdetare të saj magjepsëse si dantella dhe shkëmbinjtë dramatik të tejdukshëm. Patmos është vendi ku Gjon Pagëzori mendohet se ka shkruar “Librin e Zbulesës”, nga Bibla. Ju do te keni mundësinë të vizitoni “Shpella e Apokalipsit” dhe manastirin ose të shijoni  në një festë tradicionale në ishull.

Largimi nga Patmos në orën 21:30

Dita e Tretë

Pasi lundrojmë përgjatë natës, mbërrijmë në Heraklion në orën 07:00 të mëngjesit.

Ditën e tretë keni të përfshirë ekskursionin: Pallati mbretëror Minoan i Knososit- Qytetërimi i parë Europian

Mbërrijmë në Kretë ku do të filloni një tjetër moment të rëndësishëm të aventurës tuaj – në Pallatin misterioz Minoan të Knossos. Legjenda thotë se mbreti tiran Tiran Minos mbante një minotaur njeri-ngrënës në labirintin nëntokësor poshtë pallatit.

Faktet historike dhe mitologjia greke ndërthuren në Pallatin misterioz të Knossos. Ndërkohë që dihet se mbreti Minos ekzistonte, personazhi famëkeq gjysmë kafshë-gjysmë njeri që thuhet se endet në labirintin e famshëm të pallatit është një produkt i imagjinatës. Ndërsa dilni nëpër këtë muze të pabesueshëm dhe shikoni zonën përreth është e thjeshtë të shohësh se si qyteti më i vjetër në Evropën Perëndimore frymëzoi një nga mitologjitë greke më frikësuese. Rrugët e gjata me dredha-dredha të vendit më të rëndësishëm të Kretës ekspozojnë gradualisht artin dhe arkitekturën magjepsëse të civilizimit Minoan dhe ju siguron një pasqyrë magjepsëse për një botë që ishte harruar për gati 3500 vjet. Së bashku me pallatin, udhëzuesi ynë do t’ju çojë të eksploroni një shumëllojshmëri të muzeve dhe do të ketë gjithashtu kohë për të eksploruar dyqanet dhe kafenetë.

Largimi nga Heraklion në orën 12:00
Mbërritja në Santorini në orën 16:30

Lundrimi drejt Santorinit është si një rrymë që të con në një vend vërtetë magjik. Do të tëriqeni menjëherë nga ky ishull që do tju përshëndesë me shkëmbinjtë e tij të mrekullueshëm.Sharmi romantik i Santorinit është një nga Ishujt Grekë më të njohur në Egje. Këtu do të keni mundësinë të eksploroni fshatrat magjikë të Fira dhe Oia dhe të fotografoni shtëpitë e zbardhura dhe kishat me kupolë blu të vendosur në shkëmbin e Caldera. Me një pamje të jashtëzakonshme nga një pozitë e ngritur, ky ishull idilik është vendi i përsosur për të parë perëndimin e diellit.

Nisja nga Santorini në orën 21:30.

Dita e Katërt

Arritja në Portin e Piraeus në Athinë në orën 06:00.
Fundi i programit Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik

Faleminderit që na zgjodhët.

Detajet e udhëtimit

Detajet e udhëtimit

Ju lutem shikoni më poshtë të gjitha detajet e udhëtimit

Nisja Porti i Pireut, Athinë në orën 13:00
Ju lutemi te jeni në port 3 orë përpara nisjes
Kthimi Porti i Pireut, Athinë në orën 06:00
Përfshihen në çmim
Të gjitha vaktet përgjatë udhëtimit
Pijet alkoolike dhe joalkoolike “klasike” pa limit (Vere e hapur, birra, soft drinks, kafe, çaj dhe plot pije tradicionale greke)
Argëtim në Kroçera: Kazino, Arts& Crafts, lojëra tavoline, aktivitete sportive, palestër, kurse kërcimi,  Zumba etj.
Ekskursionet në ditën e dytë dhe ditën e tretë, me guidë profesionale në gjuhën angleze,
Akomodimi në Kroçere
Taksat portuale
NUK përfshihen në çmim
 

Transporti vetjak
Pijet “Premium” në Kroçera ( Spirit drinks, shampanjë, verë me shishe, lengje frutash)
Për cdo ekskursion tjetër që nuk është i përfshirë në program duhet të kontaktoni departamentin e shitjeve të tureve në cruiser.

Shumë e rëndësishme:

-Pasaporta duhet të ketë afat vlefshmërie të paktë 6 muaj, nga data e përfundimit të udhëtimit.
-Për fëmijët nën 18 vjeç që udhëtojnë vetëm me njërin nga prindërit, duhet një prokurë e posaçme nga prindërit.
-Pas cdo ndalese duhet të jeni 1 orë e 30 minuta para nisjes së cruiserit(Ju lutem respektoni oraret).
-Duhet të respektoni oraret nëpër ndalesat e cruiserit.

Ky udhëtim është i hapur vetëm në datat e mëposhtme. Ju lutemi të kontrolloni kalendarin në të djathtë të ekranit ose të na kontaktoni për çdo pyetje

Rezervoni me ne

Rezervoni me ne

Rezervimi me Elite Travel Agency është i sigurt dhe i thjeshtë

PA KOSTO TË FSHEHURA
Shikoni çdo çmim të mundshëm pa tarifa rezervimi ose kosto të tjera të fshehura.

 

SIGURI NË TRANSAKSIONET TUAJA
Ne ndjekim standardet më të larta të protokolleve të sigurisë për t’i ofruar mysafirëve tanë siguri “online”.

 

POLITIKAT E PRIVATËSISË
Ne interesohemi për privatësinë e të dhënave tuaja personale dhe marrim të gjitha masat për t’u sigurar që jemi duke ecur me hapin e kohës përsa i përket rregullave për mbrojtjen e të dhënave.

 

SHËRBIMI NDAJ KLIENTIT
Rezervimi në faqen tonë është i shpejtë dhe i thjeshtë. Nëse keni kërkesa specifike, ekipi ynë i Operacioneve do të jetë gati për t’ju asistuar.

 

KONFIRMIMI I REZERVIMIT ME E-MAIL
Menjëherë pasi të keni kryer rezervimin, një e-mail me të gjitha detajet e rezervimit do të vijë në adresën tuaj.

 

NDRYSHIME TË REZERVIMIT
Ndryshimi i emrit të personave në udhëtim mund të bëhet deri në 5 ditë përpara fillimit të udhëtimit.
Nëse dëshironi të ndryshoni specifikat e rezervimit tuaj, mund të na kontaktoni në një nga numrat e telefonit ose me e-mail.

 

POLITIKAT E KANCELIMEVE
Për të përfituar kompensim të plotë për këtë shërbim, duhet të kanceloni të paktën 15 ditë përpara fillimit të udhëtimit.
Anullimi do të quhet se është kryer në momentin që klienti paraqitet personalisht (ose i përfaqësuar nga një pjestar i grupit kur udhëtimi është rezervuar në grup) në njërën nga zyrat e agjencisë ose duke dërguar e-mail në adresën info@etg.al për t’u tërhequr nga marrëdhënia e krijuar me agjencinë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Udhetim me Krocera Egjeu Ikonik”

Your email address will not be published.

*

 

Spoonbill
Scroll Top